Jak sfotografować baletnicę

7 grudnia w studiu fotograficznym s5660 Karow profesjonalista Sony Alpha Darian przeprowadził kurs rysowania baletnicy, w którym znalazły się elementy fotograficzne, poświęcony fotografii baletowej. Specjalizacja jest dość wąska i wielu czytelników pewnie uważa, że ​​temat może przyciągnąć uwagę zaledwie kilku fotografów. Właściwie występ Dariana był tak ekscytujący, że wszyscy słuchali z zapartym tchem. A sala była pełna. Zadawali wiele pytań.

Pewien słuchacz wszedł nawet w kontrowersje, próbując udowodnić, że „fotograf jako artysta ma prawo fotografować baletnice tak, jak widzi, czyli tak, jak chce”. Do czego Daryan dość uparcie i jednocześnie poprawnie udowodnił mu przeciwieństwo. Pod koniec dyskusji inni słuchacze zaczęli jej pomagać. W końcu wszyscy zrozumieli, że baletnice należy fotografować tylko zgodnie z ideologią baletu i odpowiednio ustalonymi zasadami.

Jak zaprosić baletnicę do rysunku

 

Zaczęła swój występ od zacytowania listu pewnej baletnicy, która postanowiła odmówić jakichkolwiek zaproszeń ze strony fotografów. Jaki jest powód takiej kategorycznej decyzji? Jak się okazało, wyniki, które fotografowie uzyskują na zdjęciach, na których występuje jako modelka, wcale nie odpowiadają jej wyobrażeniom o balecie. Innymi słowy, strzelanie odzwierciedla samą wizję „fotografa jako artysty” (patrz wyżej). A to, jak pokazuje praktyka, nie jest baletem.

Jak po prostu narysować baletnicę?

Oto przykład rysunku baletnicy: https://artakademia.com/blog/jak-narysowac-baletnice/

Darian radzi fotografom, aby „myśleli jak baletnica”.

Dlatego Darian radzi fotografom, aby „myśleli jak baletnica”. „Nie możesz przyjść do studia i pracować tylko jako fotograf”. Ponadto musisz dokładnie przygotować się do zdjęć, uczyć się fotografii baletowej i wymyślić gotowe pomysły. Możesz (i powinieneś!) Nawet zabrać ze sobą zdjęcia z pozami, które planujesz sfotografować.

Nie możesz postawić lustra w studio, w przeciwnym razie balerina będzie pracować z lustrem, a nie z fotografem. Nie skacz na betonową podłogę. Ogólnie jest to osobny temat. Należy pamiętać, że jeśli balerina zostanie kontuzjowana, fotograf będzie musiał odpowiedzieć. Przed strzelaniem balerina musi się rozgrzać przez 10-15 minut, w przeciwnym razie znowu możesz doznać kontuzji. Podczas pracy koniecznie skonsultuj się z baletnicą. I nie zapomnij o przerwach na odpoczynek.

Zabrzmiał temat nagości i baletu – „pointe and nude”. Według Dariana „poszło”. Zapewniła, że ​​w balecie jest sporo środków wyrazowych, które nie są wyczerpane i pozwalają na zademonstrowanie szerokiego wachlarza emocji bez uciekania się do „pointe butów i nagości”.

Następnie Daryan opowiedział, jak robić zdjęcia w teatrze – za kulisami i na sali. Zwróciłem uwagę na wiele drobiazgów. Np. Kręci w trybie manualnym, ale ustawia automatyczny balans bieli, bo „światło w kinie jest bardzo piękne, ale ciągle się zmienia, nie da się zmienić ustawień na czas”. Wspomaganie AF wyłącza się. A podczas występu owija aparat w szalik, żeby stłumić dźwięk migawki. Nie lubi obróbki końcowej, więc od razu stara się uzyskać pożądany efekt. Do zdjęć woli nosić ciemne ubrania, bo nie zwracają na siebie uwagi, co jest ważne w pracy fotografa – „Ciemne ubrania ratują wszystkich”.

Kiedy rozpoczęła się praktyczna strzelanina, prawdziwa baletnica działała jako model.

Darian robi zdjęcia aparatem ILCE-7RM2 z obiektywami SEL-55F18Z (głównie zdjęcia studyjne) i SEL-1635Z (reportaż). Dlatego było dla niej interesujące, aby zapoznać się z nowym modelem ILCE-7RM3 i dokonać porównania. „Aparat jest bardzo mocny”, podała jej i zażartowała, że ​​„aparat ma wspaniały dźwięk, dźwięk mi odpowiada, można kupić”.

Przemówienie Dariana okazało się bardzo interesujące. Naprawdę udało jej się zanurzyć publiczność w zupełnie nieznanym świecie baletu. Wszyscy byli zachwyceni. Zwłaszcza, gdy zaczęła się praktyczna strzelanina, na której modelką była prawdziwa baletnica. Sztuka baletowa jest fascynująca. Kiedy nie tylko obserwujesz z boku, ale fotografujesz, zaczynasz odczuwać zaangażowanie, zaangażowanie w balet. Uczucia są niesamowite. Najprawdopodobniej dlatego Daryan podjął kiedyś tak kategoryczną decyzję: „Po nakręceniu baletu nie mogę wrócić do portretów zwykłych ludzi”.

Zdjęcie odbywa się w szkole rysunku Artakademia